W przeciwieństwie do gwintowników ręcznych pozwalają obrobić otwór już w jednym przejściu. Jeden odpowiednio dobrany gwintownik maszynowy zastąpić może więc dwu- lub nawet trzyelementowe zestawy narzędzi ręcznych. Na rynku znajdziemy obecnie wiele różnych gwintowników maszynowych, które będą różnić się nie tylko materiałem, z którego są wykonane, lecz także kształtem rowków wiórowych, nakrojem, a co za tym idzie, zastosowaniem. Na co należy zwrócić więc uwagę, szukając odpowiednich narzędzi do kolejnego projektu?

Zastosowanie gwintowników maszynowych a materiał wykonania

Stal szybkotnąca HSSE z dodatkiem kobaltu, stal szybkotnąca proszkowa oraz węglik spiekany, z którego wykonane są oferowane przez nas narzędzia marki UFS, pozwalają na wysoce wydajną obróbkę otworów w większości stosowanych w przemyśle metali. Warto mieć jednak na uwadze, że niektóre z nich narzędzia posiadają dodatkową powłokę, która zwiększy ich efektywność oraz wytrzymałość w przypadku konkretnych materiałów. Narzędzia z powłoką V zalecane są przede wszystkim do stali miękkich, niskostopowych, automatowych oraz nierdzewnych, a także do aluminium. W przypadku materiałów trudnoobrabialnych o twardości do 52 HRC najlepiej sprawdzą się natomiast narzędzia z powłoką TXC.

Obrabiany otwór a rodzaj rowków wiórowych

Pod tym kątem gwintowniki maszynowe dzielimy na narzędzia o rowkach prostych i rowkach śrubowych. Szukając jednak modelu do konkretnego projektu należy zwrócić szczególną uwagę na typ nakroju, który przesądzi o ich użyteczności w danym przypadku. Modele ze skośną powierzchnią natarcia i nakrojem B przeznaczone są do nacinania otworów przelotowych na całej ich długości do ok. 2xD. Ich konstrukcja sprawia, że wióry będą wypychane w dół otworu. Gwintownik skrętny razem z nakrojem C znajdzie z reguły zastosowanie w przypadku otworów nieprzelotowych - wióry wyprowadzane są podczas obróbki do góry.

Obrabiany otwór a rodzaj chwytu gwintowników maszynowych

Najprostszy podział tego rodzaju narzędzi to podziału ze względu na rodzaj chwytu, czyli przelotowe i nieprzelotowe nazywanym także chwytem wzmocnionym. Oczywiście oba typy chwytów występują zarówno z rowkami prostymi jak i skrętnymi. Wybór uzależniony jest tu przede wszystkim od głębokości nacinanego gwintu. Należy także pamiętać, że gwintowniki maszynowe z chwytem wzmocnionym w przypadku gwintów metrycznych występują do wielkości gwintu M10.