Na wyposażeniu warsztatów zarówno osób początkujących, jak i zawodowców fachowo trudniących się wykonywaniem prac naprawczych migomaty są podstawowym wyposażeniem. Nie ma jednak w tym nic dziwnego, gdyż te półautomaty spawalnicze pozwalają na spawanie wszystkimi dostępnymi obecnie metodami, czyli MIG/MAG oraz MMA np. V-MIG 285 4x4 PRO MMA, a w droższych modelach także TIG.
 
Biorąc pod uwagę ilość urządzeń obecnych na rynku, wybór tego odpowiedniego nie musi być wcale łatwym przedsięwzięciem. Dla osób chcących jednak dokonać trafnego podjęcia decyzji podpowiadamy, jaki migomat wybrać i czym się sugerować przy wyborze.
Zasilanie i prąd spawania, czyli zastanów się, do jakich prac służyć Ci będzie migomat. Nie ma co ukrywać, że jest to podstawowa kwestia, która powinna być dla Ciebie bardzo ważną wskazówką przy
podejmowaniu ostatecznej decyzji. Jeżeli urządzenie niezbędne jest Ci do wykonywania niewielkich prac domowych i będziesz podłączał je do normalnego gniazdka, to wystarczy Ci model 230 V. Jeżeli jednak posiadasz możliwość podłączenia półautomatu spawalniczego do zasilania trójfazowego i Twoim zamiarem jest przeprowadzanie większych prac, to wybierz model przeznaczony do sieci 400 V.
Nie możesz jednak zapomnieć, że powszechnie przyjmuje się, iż do spawania 1 mm metalu potrzeba 30-40 A natężenia prądu. Dlatego też, w przypadku cienkich elementów mogą się sprawdzić migomaty o niższym prądzie spawania np. do 160 czy do 180 A. W przeciwnym razie wybierz model o wyższej wartości tego parametru, mając w głowie zasadę, że „lepiej mieć więcej niż mniej”.
Cykl pracy półautomatu spawalniczego
To równie istotna kwestia, którą powinieneś wziąć pod uwagę. Migomaty mają różne cykle pracy, co oznacza, że w czasie 10-minutowym mogą przy nominalnym prądzie spawania posiadać różny czas funkcjonowania oraz „odpoczynku”. Dla przykładu półautomat spawalniczy 200A o cyklu pracy 60% może pracować z takim natężeniem prądu przez 6 minut, a przez 4 pozostałe minuty w cyklu urządzenie powinno pozostać nieużywane.
Podstawowe i dodatkowe funkcje urządzenia
W przypadku wątpliwości warto porównać półautomaty spawalnicze pod względem dostępnych funkcji. Większość dostępnych na rynku modeli służących do spawania MIG/MAG powinna być przede wszystkim wyposażone w zabezpieczenie przed przeciążeniem, czy też regulacje posuwu drutu i napięcia. Dla ułatwienia wykonywanej pracy warto wybrać urządzenia z funkcją synergii, która umożliwia uzyskanie optymalnych ustawień parametrów spawania np. EXPERT MIG 250 4x4 PFC SYNERGIC. Warto też zastanowić się nad funkcją podwójnego pulsu pomagającego przy spawaniu aluminium.
Biorąc pod uwagę te aspekty świetnie sprawdzą się migomaty pochodzące od producenta Ideal czy też wysoce zaawansowanych technicznie urządzeń spawalniczych Bohler Welding wcześniej znane jako SELCO.