Kapówki czy ukośnice to popularne nazwy piły ukośnej, którą pewnie kojarzy niejeden amator lub profesjonalista zajmujący się obróbką drewna. Producenci niektórych modeli zapewniają również, że ich urządzenia służą również do obróbki metalu czy też elementów wykonanych z tworzywa sztucznego. To niezwykle przydatne narzędzie, które używane jest do wielu zastosowań, co wpływa na jego popularność. Jakie prace można przeprowadzić w takim razie za pomocą piły ukośnej oraz czym kierować się przy wyborze odpowiedniego dla siebie modelu?

Do czego służy ukośnica?

Trzeba na początku zaznaczyć, że kapówka to charakterystyczne urządzenie, które trudno pomylić z jakimkolwiek innym. Stanowi alternatywę dla pił stołowych oraz bardziej znanych wyrzynarek. Ze względu na bardzo dobre parametry cięcia pod różnymi kątami, a także najwyższą jakość wykończenia, tak jak wcześniej wspomnieliśmy, ukośnica wykorzystywana jest na wiele sposobów. Profesjonaliści korzystają z tego sprzętu w przemyśle meblarskim, gdzie precyzja i dokładność ma niebagatelne znaczenie przy tworzeniu poszczególnych elementów. Stosuje się ją również przy wytwarzaniu produktów stolarki okiennej. Jednak z tego narzędzia korzystać możemy również we własnych warsztatach. Piła ukośna bywa niezwykle przydatna przy przycinaniu paneli podłogowych i ściennych czy też różnego rodzaju desek. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by wykorzystywać to urządzenie do obrabiania balustrad, słupków czy też innych metalowych elementów.

Jakie kryteria wziąć pod uwagę przy wyborze kapówki?

Tak jak w przypadku innych narzędzi, tak i w przypadku pił ukośnych przede wszystkim należy wziąć pod uwagę przeznaczenie, czyli zastanowić się nad tym, do czego służyć ma urządzenie. To niezwykle istotne, gdyż każda ukośnica różni się pod względem zastosowanych elementów konstrukcji, co ma również bezpośrednie przełożenie na parametry piły. W zależności od zastosowania warto odpowiednio dobrać rodzaj ostrza, choć ta część kapówki powinna wyróżniać się wytrzymałością, trwałością oraz twardością. Ukośnica pozwala pracować pod kątem od 45 do 90 stopni, co oznacza, że dla własnej wygody oraz komfortu powinno się wybrać urządzenie wyposażone w ruchomą głowicę, które umożliwia płynną regulację podwójnego skosu i przechylenia. Przydatna może być również funkcja posuwu. W szczególności, gdy zamierzamy ciąć elementy powyżej 1 metra.

To najważniejsze parametry, które należy wziąć pod uwagę. Niemniej warto również rozważyć urządzenia wyposażone w funkcje dodatkowe np. wskaźnik laserowy. Pozwoli on na dokładną kontrolę pozycji cięcia, zwiększy precyzję, a także poprawi komfort użytkowania. Biorąc wymienione kryteria pod uwagę jednymi z najlepszych możliwych wyborów na rynku są piły ukośne marek Holzstar oraz Holzkraft, które zapewniają nie tylko wygodę oraz najwyższą jakość, ale również ergonomię pracy.