W dzisiejszych czasach mamy do czynienia z wieloma metodami oraz narzędziami, za których pomocą możemy dokonywać obróbki metali. Istnieje również wiele odmian skrawania, co oznacza, że potrzebujemy niekiedy różnego rodzaju sprzętu, by móc wykonać daną czynność. Wśród nich możemy wyróżnić m.in. gwintowanie otworów, które możemy wykonać za pomocą gwintowników ręcznych lub gwintowników maszynowych. Oczywiście gwintowanie ręczne jest czynnością długotrwałą i stosuje się do wykonywania pojedynczych gwintów lub krótkich serii. A co w przypadku gdy nie możemy wykonać dużych serii maszynowo? Wtedy z pomocą przychodzą nam ramiona gwintujące pneumatyczne lub gwinciarki elektryczne. Dzięki ich wykorzystaniu praca przebiegnie znacznie efektywniej oraz co najważniejsze szybciej. Czym są wyżej wymienione urządzenia i do czego służą?

Pneumatyczne ramiona gwintujące

To świetna alternatywa dla ręcznej obróbki metalu, gdyż jest znacznie bardziej od niej komfortowa, a przede wszystkim nie wymaga takiego nakładu wysiłku. Ponadto korzystanie z tego typu urządzeń jest również bardzo precyzyjne i szybkie, co stanowi jego dodatkowe atuty. Ramiona gwintujące pneumatyczne w szczególności model Metallkraft GS 1000-12P polecamy do wykonywania gwintów przelotowych. Gwinciarka pneumatyczna wyposażona jest szybkowymienny uchwyt ze sprzęgłem przeciążeniowym oraz przełącznik obrotów prawo-lewo. Proponowane ramię gwintujące nacina gwinty gwintownikami maszynowymi w zakresie M3 do M12.

Elektryczne ramiona gwintujące

Podobnie jak ich odpowiedniki pneumatyczne zapewniają znacznie wyższy komfort oraz pozwalają na znacznie mniejszy wysiłek niż ręczna obróbka skrawaniem. Tego typu urządzenia np. Metallkraft GS 1100-16E zostały zaprojektowane w taki sposób, by ich operator mógł je ustawić według własnych potrzeb i optymalnej dla siebie pozycji. Dzięki dotykowemu ekranowi możliwe jest samodzielne ustawienie parametrów m.in. głębokości wykonywanego otworu czy też ich liczbę. Umożliwia to zmniejszenie ryzyka popełnienia błędu, a także zwiększa precyzję wykonywanej czynności. Zazwyczaj w tego typu urządzeniach implementowane są dwa tryby: ręczny i automatyczny, co sprawia, że w zależności od wykonywanej pracy można się pomiędzy nimi przełączać.

Pneumatyczne i elektryczne ramiona gwintujące - jakie wybrać?

Wszystko tak naprawdę zależy od Twoich potrzeb. Oba warianty urządzeń pozwalają bowiem na precyzyjną obróbkę gwintów, a także są gwarancją szybkiego działania. Jeżeli posiadasz specjalistyczny zakład, w którym liczy się przede wszystkim czas oraz dokładne nacięcie, nieco lepszym rozwiązaniem wydaje się korzystanie z elektrycznych ramion gwintujących. W pozostałych przypadkach wystarczą ich pneumatyczne odpowiedniki. Oba urządzenia znajdą zastosowanie w szeroko rozumianym przemyśle m.in przy obróbce blach.