Ciągły rozwój technologii nie ominął również branży spawalniczej. Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń różnego typu, a spawarki transformatorowe w ostatnich latach zostały wyparte przez ich odpowiedniki inwertorowe, wśród których prym wiodą spawarki TIG. Nie ma jednak czemu się specjalnie dziwić, gdyż sprzęt tego typu jest znacznie lżejszy, a także mobilniejszy niż chociaż ich poprzedniczki sprzed kilkunastu laty. Pojawia się jednak innego typu problem – jaki model urządzenia TIG wybrać, by jak najlepiej spełniał oczekiwania oraz potrzeby. Podpowiedź znajdziecie w poniższym wpisie.

Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze spawarki TIG?

Urządzenia tego typu pozwalają na spawanie większości metali, w tym stali czy też aluminium. W dodatku ich ogromną zaletą jest możliwość tworzenia spoin bardzo małych elementów. Jeżeli więc szukamy sprzętu, który pozwoli działać nam na nawet niewielkich komponentach, to powinniśmy wziąć pod uwagę urządzenia o zakresie prądu spawania zaczynającego się już od 3A. Wyższa wartość tego parametru pozwoli za to łączyć grubsze kawałki metalu.

Bardzo ważnym elementem jest również cykl czasu spawania. Jeżeli potrzebujesz sprzętu, który sprawdzi się w domowych warunkach powinieneś rozważyć urządzenia o minimalnym cyklu pracy 40 % (oznacza to, że spawarka może pracować bez przerwy przez 4 minuty, a przez pozostałe 6 minut powinna odpoczywać). Wyższa wartość cyklu pracy umożliwi wykonywanie bardziej skomplikowanych zadań.

W kontekście wyboru odpowiedniego urządzenia istotne jest również zastanowienie się, jakie materiały będziesz chciał poddać spawaniu. W przypadku chęci spawania aluminium konieczny jest sprzęt zapewniający pracę przy prądzie zmiennym AC. Warto również wziąć pod uwagę dodatkowe funkcje, jakie posiada spawarka TIG, gdyż mogą okazać się niezwykle przydatne. Będzie to np. PULS, który przy spawaniu stali i stopów specjalnych poprawia warunki spawania.

Spawarki TIG – najlepsze modele na rynku

Wybierając najlepsze urządzenie dla siebie, postaw na wysoką jakość i zastanów się nad sprzętem stworzonym przez uznanych na rynku producentów, jak chociażby Böhler Welding czy Ideal. Warty rozważenia jest m.in. model EXPERT TIG 220 AC/DC PULSE LCD wyposażony w możliwość zajarzenia łuku w trybie z bezdotykowym (HF) lub dotykowym (LIFT), a także funkcją PULS, która chroni spawany obszar przed przegrzaniem. Bardzo dobrze w profesjonalnym użytku sprawdzają się również urządzenia Böhler Welding z serii Uranos czy Terra. Wszystko jednak tak naprawdę zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań.